Recovery Center - Centrum odzyskiwania i bezpieczeństwa danych

BEST SERWIS - Recovery Center
ul. Elbląska 67 lok. 201, 01-737 Warszawa
dane@recoverycenter.pl

Powody utraty danych

Czy współcześnie można sobie wyobrazić sprawne i efektywne funkcjonowanie firmy bez bazy danych zgromadzonych na jej komputerach i dyskach? W wielu przypadkach odpowiedź brzmi – nie. Dotyczy to, wbrew pozorom, nie tylko przedsiębiorstw z branży IT czy firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami. Obecnie niemal każdy z nas gromadzi dane w dyskach twardych czy na kartach pamięci – prawnicy zbierają bazę wzorów umów i archiwizują kontrakty, sklepy i hurtownie – listę klientów, rachunki i faktury, lekarze – prowadzą elektroniczny rejestr pacjentów. A to tylko niektóre przykłady.

Skoro tak wiele informacji zapisanych jest w pamięci komputerów i innych urządzeń elektronicznych ich awaria oznacza dla firmy... prawdziwe kłopoty. Na szczęście istniejemy my – specjaliście od odzyskiwania danych z różnego rodzaju nośników. Zajmujemy się odzyskiwaniem danych zapisanych w postaci, m.in.:

  • plików tekstowych,
  • tabel, wykresów, baz zapisanych w programach typu Excel,
  • zdjęć i filmów,
  • wewnętrznych materiałów szkoleniowych firm, prezentacji itp.

Wydaje Ci się, że nasze usługi nie będą Ci potrzebne? Oczywiście, tego Ci życzymy! Z doświadczenia wiemy jednak, że warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych sytuacji, podczas których może dojść do utraty danych.

Celowe działanie – hakerzy i złodzieje

Swobodny dostęp do Internetu to coś pięknego – szczególnie dla nas – ludzi pracujących w szeroko pojętej branży IT. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że może być on wykorzystywany również w złych intencjach, między innymi w celu włamania się na cudze nośniki pamięci i kradzieży danych. Każda poważna firma powinna posiadać solidne systemy zabezpieczające przed atakami hakerskimi. Co jednak, kiedy nie zadbaliśmy o to zawczasu lub hakerzy byli w stanie obejść nasze zabezpieczenia?

To nie koniec świata – pomożemy Ci odzyskać utracone lub uszkodzone dane. Na przyszłość pamiętaj jednak, żeby koniecznie zainstalować na swoim sprzęcie programy typu firewall. Polecamy także stałą kontrolę firmy przez zaufanego informatyka w celu wykrywania słabych punktów ochrony i szybkiej reakcji na jej naruszenia.

Zdarzenia losowe

Istnieją sytuacje, na które nie mamy wpływu – dane mogą zostać uszkodzone lub usunięte w wyniku zdarzeń nagłych, takich jak pożary, powodzie czy inne anomalia pogodowe lub klęski żywiołowe. Powodują one na ogół awarię całego sprzętu – w tym twardych dysków czy nośników pamięci. Zazwyczaj nie istnieje sposób na zapobiegnięcie takim wydarzeniom, warto jednak zadbać o stworzenie kopii zapasowych najważniejszych lub najbardziej strzeżonych przez firmę informacji.

Kto powiedział, że ważne dane muszą być zapisane jedynie w pamięci urządzeń stacjonarnych? Często istotne dla firmy informacje pracownicy mają cały czas... w kieszeni – w telefonach komórkowych, laptopach czy tabletach. Wystarczy, że dojdzie do kradzieży lub pracownik zgubi urządzenie, a firma może zostać pozbawiona istotnych informacji.

Awarie sieci elektrycznej

Kolejne zdarzenie, na które nie mamy wpływu to problemy z siecią energetyczną – zarówno te przejściowe jak i długotrwałe. Co może je wywołać? Najczęściej przyczyną są remonty dokonywane w budynku, awarie głównej sieci czy elektrowni oraz warunki atmosferyczne. Wszystko to może spowodować utratę danych – przede wszystkim tych bieżących, na których akurat pracowaliśmy. Jedynym sprawdzonym sposobem na zminimalizowanie skutków takich awarii jest stary dobry... ctrl+s – skrót powodujący zapisanie zmian w pliku.

Niecelowe wyczyszczenie dysku

W większości przypadków takie działania wynikają z niewiedzy lub niedochowania należytej staranności w obchodzeniu się ze sprzętem elektronicznym. Przypadkowo dysk twardy może być sformatowany np. przez pracownika firmy. Tego typu przypadki zdarzają się dość często, dlatego jesteśmy na nie przygotowani. Aby zaradzić takim sytuacjom w przyszłości proponujemy pouczenie pracownika o istnieniu takiego ryzyka lub przeprowadzenie przez informatyka szkolenia z bezpiecznego użytkowania sprzętu.

Usunięcie zapisanych w pamięci danych

Mowa tu zarówno o sytuacjach, w których usuwamy dany plik intencjonalnie, jak i niecelowo. Często z powodu „bałaganu” na własnym dysku twardym zdarza nam się pozbyć zdjęcia czy tekstu, do którego chcielibyśmy jeszcze wrócić. Firmy niejednokrotnie traciły przez to nie tylko ważne informacje, ale też cenny czas – stracony na ponowne odtwarzanie zawartych w usuniętym pliku danych. W najlepszym wypadku usunięte pliki znajdziemy... w koszu. Jednak istnieje ryzyko, że w szale porządków opróżniliśmy już to miejsce. Co wtedy? Skontaktuj się z nami, a odzyskamy dla Ciebie cenne wiadomości.

Co więc zrobić gdy system zawiedzie?

Najlepiej... zgłoś się do naszych specjalistów. Możesz mieć pewność, że zajmiemy się różnego rodzaju przypadkami – zarówno utratą danych wynikającą z celowych działań, jak i przypadkowego zrządzenia losu. Oferta naszej firmy kierowana jest nie tylko do przedsiębiorców – utrata cennych informacji zapisanych na kartach pamięci, twardym dysku czy telefonie komórkowych to ogromy problem również dla wielu Klientów indywidualnych. W dzisiejszych czasach informacja jest często warta więcej niż... pieniądze – doskonale to rozumiemy, dlatego działamy w taki sposób, abyś odzyskał swoje dane jak najszybciej.