Odzyskiwanie danych z pendrive
Czym jest pendrive?
Stanowi obecnie jedno z najpopularniejszych urządzeń przenośnych, zawierających pamięć typu flash. Przeznaczony jest do przechowywania i przenoszenia danych między różnego rodzaju urządzeniami. Pozwala na kopiowanie zapisanych informacji na komputery, laptopy, tablety, itd. Klasyczny pendrive składa się z:
- płytki PCB – stanowi wielowarstwową płytkę drukowaną, na niej zamieszczane są wszystkie elementy elektroniczne,
- wtyku USB – pozwala na podłączenie urządzenia, poprzez odpowiedni port, do innego sprzętu,
- stabilizatora – ma za zadanie konwertowanie napięcia 5V na 3.3V,
- kontrolera – układ sterujący, odpowiedzialny za transmisję danych. Przechowuje informacje dotyczące rodzaju przechowywanej pamięci, danych producenta, itp.
- pamięci NAND – jest to rodzaj trwałej pamięci komputerowej, gdzie wykorzystywane jest tzw. stronicowanie pamięci dla zapewniania dostępu do danych.
Utrata danych z pendrive – najczęstsze powody
Popularność pamięci USB flash wynika z jej niezwykłej poręczności. Niewielkie wymiary stanowią często pośrednie źródło problemu. Niekiedy przez swoją wielkość urządzenia te wypadają i ulegają zniszczeniom, np. zalaniu, zmiażdżeniu, itp. Uszkodzeniem fizycznym są także straty, wynikające z uszkodzeń części w toku eksploatacji – takie elementy jak stabilizator, czy kontroler ulegają starzeniu.
Częstym powodem utraty informacji są błędy logiczne, wynikające z działania szkodliwego (wadliwego) oprogramowania, czy zainfekowania urządzenia wirusami. Usterka w tym wypadku sprowadza się do nieprawidłowości zapisu w tablicach partycji, nieprawidłowości plików MFT, czy problemów tablicy alokacji plików. Innym typem błędów logicznych są przypadkowe skasowania plików bądź omyłkowe sformatowanie urządzenia.
Odzyskiwanie danych z pendrive, który został uszkodzony mechanicznie jest wykonalne. Może jednak nie przynieść stuprocentowych rezultatów. Oznacza to, że nie zawsze udaje nam się przywrócić wszystkie zapisy z pamięci.
Kiedy konieczne jest odzyskiwanie danych z pendrive?
Uszkodzenia mechaniczne, widoczne na pierwszy rzut oka, sswiadczą o zniszczeniu urządzenia. W przypadku zapisanych istotnych informacji możliwe jest przekazanie urządzenia specjalistycznej firmie, która zajmuje się w sposób profesjonalny odzyskiwaniem danych z pendrive. Niekiedy jednak z zewnątrz nic nie wskazuje, że pamięć USB działa nieprawidłowo. O uszkodzeniu mogą sygnalizować takie trudności jak:
- brak możliwości skopiowania danych,
- po wprowadzeniu urządzenia pojawia się komunikat systemu operacyjnego o konieczności sformatowania pendrive,
- po wprowadzeniu urządzenia pamięć USB pozostaje nierozpoznana,
- po wprowadzeniu urządzenia system operacyjny pokazuje zerową pamięć sprzętu.
Odzyskiwanie danych ma na celu przywrócenie dokładnie tych informacji, które znajdowały się przed uszkodzeniem na pamięci USB. Dlatego nie należy próbować uruchamiać sprzęt ponownie i zapisywać po raz kolejny informacje. Dochodzi wówczas do nadpisania ich, co może utrudnić odzyskiwanie danych z pendrive. Zalecanym działaniem jest wstrzymanie się od dodatkowych aktywności i przekazanie urządzenia specjalistycznej firmie.