Odzyskiwanie danych z karty SD i innych kart pamięci
Czym jest karta SD?
Stanowi jeden z dostępnych na rynku standardów kart pamięci i stale zyskuje na popularności. Jest to rozwiązanie o niewielkich wymiarach i grubości. Wraz z pojwieniem sie formatu SD, microSD i CF wyparły one dostępne, jeszcze do niedawna w dużym zakresie, karty Smart Media, xD, MicroDrive. Na chwilę obecną rynek kart pamięci podzielił się na rozwiązania:
- SD (Secure Digital) – rozmiary 24x32x2,1 mm; zakres zastosowań: aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, telefony komórkowe, urządzenia GPS;
- miniSD (odmiana SD) – rozmiary 21,5x20x1,4mm; zakres zastosowań: netbooki, cyfrowe aparaty, smartfony;
- microSD (odmiana SD) – rozmiary 11x15x1mm, obecnie najmniejsza z produkowanych standardów kart pamięci; zakres zastosowań: głównie telefony komórkowe, tablety;
- CF (CompactFlash) – rozmiary 42,8x36,4x3,3mm lub 5mm; zakres zastosowań: głównie cyfrowe aparaty fotograficzne.
Ponadto można spotkać także rozwiązania typu SDIO (rozszerzenie SD wykorzystywane w palmptopach), SDHC (rodzaj pamięci flash z pojemnością minimalną 4 GB), SDXC (rodzaj pamięci flash z pojemnością większą niż 32 GB).
Uszkodzenia karty pamięci – przyczyny
Odzyskiwanie danych z karty SD bądź innych kart pamięci może być spowodowane wystąpieniem błędów logicznych bądź fizycznych. Uszkodzenia fizyczne związane są ze zniszczeniami mechanicznymi, jak np. zalanie, spalenie, złamanie, czy uszkodzenie niektórych elementów. Częstym powodem utraty informacji może być zniszczenia kontrolera karty, czyli układu scalonego, odpowiedzialnego za sterowanie zapisem i odczytem informacji. Uszkodzenie tej części może spowodować, że wprowadzona do urządzenia karta będzie dla niego niewidoczna, a tym samym niemożliwa do odczytu. W takiej sytuacji odzyskiwanie danych z SD będzie wymagało odczytywania informacji techniką posektorową co wiąże się z koniecznością wylutowania wszystkich kości pamięci flash w odpowiedniej kolejności , skopiowania ich i próbą odbudowy struktury danych zapisanych na karcie.
Do uszkodzenia może dojść także na poziomie logicznym. Często takie błędy wynikają z błędnego zapisu operacji przez urządzenie, sformatowania karty , itp. Odzyskiwanie danych z karty SD w takim zakresie wymaga odbudowania wcześniejszych struktur, jednak bez konieczności wulutowania kości pamięci flash, co jest możliwe w dużym stopniu dzięki pracy w oparciu o pozostałe, istniejące struktury. Przyczyną błędów logicznych mogą być również wirusy bądź szkodliwe oprogramowanie.
Pomoc specjalistów
Zarówno w przypadku uszkodzenia mechanicznego, jak i przy błędach logicznych istnieje duża szansa na odzyskanie danych z karty SD w całości lub częściowo. Konieczne jest jednak zgłoszenie się do firmy, specjalizującej się w przywracaniu plików z nośników pamięci. Taką potrzebę mogą zasygnalizować:
- widoczne uszkodzenia mechaniczne (złamanie, pęknięcia),
- informacja o nieprawidłowej pojemności karty, wyświetlana przez system operacyjny,
- brak widocznego urządzenia, wyświetlany przez system operacyjny,
- komunikat o konieczności przeprowadzenia formatowania, wyświetlany przez system operacyjny,
- brak możliwości odczytania bądź skopiowania informacji na karcie, pomimo że są widoczne.
Dla osiągnięcia optymalnych efektów zalecamy powstrzymanie się od dodatkowych działań oraz próby odzyskania danych na własna rękę. Nie należy zapisywać na uszkodzonym nośniku dodatkowych informacji.